Didesnis domėjimasis energetika gali leisti elektros energiją naudoti kur kas efektyviau, sako energetikos ekspertai. O tam, kad domėjimasis energetika mūsų šalyje būtų didesnis, Energetikos ir technikos muziejus specialiai tam sukūrė išskirtinę, interaktyvią pažinimo erdvę, kurios tikslas – žmogaus santykį su energija padaryti kur kas artimesniu nei anksčiau. Pasak ekspertų, toks žmogaus susipažinimas su energetika ir energijos transformacija gali tapti lūžiu – tai padėtų ir sutaupyti, skatinti susidomėjimą energetiko specialybe, bet ir tausoti aplinką.
Skatina su energetika susipažinti interaktyviai
Vilniuje duris neseniai atvėrusi 1000 kvadratinių metrų ploto Energetikos technikos muziejuje įsikūrusi Virsmo salė šiuo metu yra vienintelė vieta šalyje visai visuomenei susipažinti su energetika.
Tokios interaktyvios ekspozicijos tikslas – papasakoti apie žmogaus santykį su energija. Moderniausią Baltijos šalyse ekspoziciją, jos architektūrą, dizainą ir eksponatus kūrė vien lietuviai, ji suskirstyta į keturias temines dalis: energijos gamybą, kaupimą, perdavimą ir vartojimą.
Pačioje Virsmo salės centre, Faradėjaus narve, įrengtos dvi didžiausios Tesla ritės Baltijos šalyse, o salės pašonėje atverti istoriniai pirmosios viešosios Vilniaus miesto elektrinės kamino pamatai, kurių vieta iki šiol nebuvo tiksliai žinoma. Apsilankęs tokioje ekspozicijoje lankytojas skatinamas labiau domėtis energetika, technologijomis, daugiau sužinoti apie tiksliuosius mokslus jam suprantamu ir įtraukiančiu būdu.
Energetikos technikos muziejus yra „Ignitis grupės“ ir kitų energetikų inicijuotos programos #EnergySmartSTART partneris, o pati programa skirta moksleiviams, studentams ir visiems, kam įdomi energetikos tema. Ji skatina būti energetiškai sumaniais.
„Tikslieji mokslai dar ir šiandien turi prastą reputaciją – esą yra sudėtingi. Iš tiesų mokslas tėra paaiškinimas apie mus supantį pasaulį. Į termobranduolinę fiziką galime pažvelgti kaip į saulės reakciją. Nematomus ir kartais sunkiai įsivaizduojamus procesus, kaip belaidį energijos perdavimą, galime paaiškinti parodydami Tesla rites“, – pasakoja Energetikos ir technikos muziejaus vyr. gidas Žilvinas Mikulėnas.
Kodėl verta tai žinoti? „Norėdami, kad ateityje mūsų išmanieji telefonai būtų dar sumanesni ir tobulesni, turime pradėti nuo mokslo. Virsmo salę sukūrėme siekdami įkvėpti domėtis išradimais ir technologijomis. Abiturientams sukūrėme erdvę, kurioje jie galėtų pasirengti egzaminams, mokytojams – galimybę savo dėstomus dalykus papasakoti suprantamai, įdomiai ir įtraukiančiai. Pagerinę tiksliųjų mokslų reputaciją, ateityje užauginsime naują Lietuvos mokslininkų kartą“, – teigia gidas.
Žinios paviršutinės, bet matosi potencialas
„Žmonės žino bendruosius dalykus – kad yra atsinaujinanti energija, egzistuoja ir dar kažkokia. Tačiau, kai paklausi, kokios tvaraus energijos vartojimo naudos, jiems atsakyti būna sudėtinga. Tad visuomenei, visų pirma, turime parodyti, kodėl reikia tvariai vartoti energiją bei kodėl tausoti šilumos ir elektros gamybą“, – įsitikinęs Vilniaus Gedimino technikos universiteto („Vilnius TECH“) dėstytojas, energetikas Juozas Bielskus.
Pasak J. Bielskaus, norint skatinti tvarią energetiką, reikia keisti žmogaus mąstyseną, kuri būtų labiau nukreipta į žalumo ir tvarumo pusę. Esą mums patiems reikia suvokti, kad nereikia teršti gamtos, turime mažinti šiltnamio efektą sukeliančių dujų išsiskyrimą bei padidinti energijos vartojimo efektyvumą. Tiesa, jis pastebi, kad per pastaruosius metus, domėjimasis tokiomis temomis ėmė augti. O gilintis bene labiausiai linkę moksleiviai ir mokytojai.
„Mane patį neretai kviečia mokyklose pravesti paskaitas apie atsinaujinančius išteklius, efektyvų energijos vartojimą. Tam, kad sudomintume jaunimą, reikia pasiūlyti tai, kas interaktyvu. Natūralu, nes toks būdas bandant suprasti dalykus visiems yra malonesnis. Todėl atidaryta Virsmo salė, tikiu, sulauks didelio susidomėjimo ir paprastai paaiškins apie energetiką, paskatins ja domėtis giliau“, – patirtimi dalijasi J. Bielskus.
Gilesnis domėjimas gali leisti energiją naudoti efektyviau
Kaip juokauja J. Bielskus, savotiškais energetikos ekspertais visada buvome ir esame dauguma iš mūsų, kadangi dažnai domimės elektros energijos tiekimo kainomis. Tačiau pasigilinti į tai, kas yra pati energetika rekomenduotina žymiai giliau, kadangi žinojimas greitai atsiperka.
„Domėdamiesi energetika mes tausojame gamtą. O taip pat leidžiame mums reikiamą energiją vartoti ir naudoti taip, kad jos neišeikvotume. Paliekame ją ir ateities kartoms. Be to, mes net nenujausdami, savo veiksmais tampame svarbia energetikos grandinės dalimi. Pavyzdžiui, tai tik Lietuvoje buvo iš rinkos pašalintos senos didesnės kaip 60 W kaitrinės lemputės, žmonės buvo nepatenkinti, bet vėliau visi apsiprato ir šiai dienai nekyla klausimų kurią rinktis ar efektyvią, ar labai neefektyvią. Žmonės keitė senas lemputes į naujoviškas, kurios sumažina elektros poreikį apšvietimui, o tokiu būdu ir kuro poreikis jėgainėje sumažėja. Tad trumpai tariant, viskas prasideda nuo vartotojų: tiek kalbant apie kuro naudojimo mažėjimą, tiek gamtos tausojimą. Esame to dalimi“, – sako J. Bielskus.
Pasak energetiko, žmonės puikiai supranta, kad energetikos jie apsupti iš visų pusių, kadangi gyvena būstuose su šildymo sistema, naudoja arbatinukus, šaldytuvus, mikrobangų krosneles ir visus kitus prietaisus, kuriems reikia elektros energijos. Tik, deja, vis dar ne dažnas pagalvoja iš kur ta energija ateina ir kad ją galima bei reikia tausoti vardan geresnės ateities.
Virsmo salė kurta 2018–2022 m., nuo projekto pradžios energetikos tema tapo dar aktualesnė. „Stebime geopolitinę situaciją ir atliepiame visuomenės norą sužinoti apie atsinaujinančios energetikos rūšis, privalumus, iššūkius ir būtinybę. O taip pat pastebime tendencijas, kad moksleivių matematikos egzaminų rezultatai prastėja ir vis mažiau moksleivių renkasi inžinerijos, energetikos, tiksliųjų mokslų studijas, – atkreipia dėmesį Ž. Mikulėnas. – Lankytojai, susipažinę su Virsmo sale – išbandę interaktyvius eksponatus, savo pusryčių metu įgautą energiją pavertę kitų rūšių energija, sugeneravę teigiamą elektros krūvį ant savo odos ir plaukų, sugroję elektromagnetais ar žaibais – supranta, kad mokslas yra įdomus, skatina smalsumą, praplečia mūsų patirtį ir žinias apie pasaulį.“