„Litgrid“: per dešimtmetį elektros poreikis augs 50%, inžinierių – dvigubai

„Litgrid“ skaičiuoja, kad šalies elektros poreikis per ateinančius dešimt metų augs 50%. Planuodama gausias investicijas į tinklą, bendrovė pažymi, kad smarkiai augs inžinerinių specialybių darbuotojų poreikis visame sektoriuje.

„Litgrid“ analitikų vertinimu, 2031 m. bendras Lietuvos elektros suvartojimas pasieks 18,7 TWh, palyginti su 12,8 TWh pernai. Tai yra daugiau, nei prognozuota anksčiau – pernai prognozė siekė 15 TWh. Tokią prognozę bendrovė pateikia savo kasmet atnaujinamame 10 metų tinklo plėtros plane. „Žaliasis kursas keičia elektros suvartojimo prognozę“, – konstatuoja Rokas Masiulis, „Litgrid“ vadovas. Didžiausia pareikalaujama galia išaugs iki 2.900 MW, palyginti su pernai metų 2.655 MW prognoze. Žaliosios energijos gamybos įrenginių galia sieks 7 GW, palyginti su anksčiau prognozuotais 5 GW.

Kaip pastebi R. Masiulis, šiuo metu „Litgrid“ tinkle žaliosios energijos gamybos projektų suplanuota 3,5 GW, dar 1,5 GW pridės vėjo parkai jūroje, o ESO tinkle tikimasi įdiegti apie 2 GW žaliosios energijos projektų. Visa tai reiškia, kad per kelis ateinančius metus 7 GW prognozė gali būti pasiekta „be kelių šimtų megavatų“. „Didžiulis anšlagas rezervuojant galias“, – konstatuoja R. Masiulis, pastebėdamas, kad galimybių prijungti naujus projektus prie 110 kV galios tinklo „Litgrid“ jau nebeturi. Tiesa, jis taip pat atkreipia dėmesį, kad saulės jėgainių vystytojai ima dairytis į brangesnį, 330 kV tinklą.

Didžiausią elektros energijos poreikio augimą per ateinantį dešimtmetį lems transporto sektoriaus elektrifikacija, įskaitant geležinkelio elektrifikaciją (taip pat ir „Rail Baltica“ projektas) bei elektromobilių plėtra. Namų ūkiuose elektros vartojimo augimą lems šilumos siurblių diegimas. Tuo tarpu pramonės sektoriuje energijos poreikio augimas gali siekti 300 MW per 10 metų, įskaičiuojant ir elektrolizės įrenginius vandenilio gamybai.

Vandenilio gamyba, pažymi R. Masiulis, leistų palyginti efektyviai (su 20–30% nuostolio) panaudoti perteklinę energijos gamybą. Į šiuos skaičius įtrauktos ir numatytos pastangos taupyti energiją. „Be elektros taupymo priemonių augimas būtų dar didesnis“, – pažymi Liutauras Varanavičius, „Litgrid“ Strategijos departamento direktorius.

Svarbiau nei sinchronizacija

„Litgrid“ strateginiams projektams – elektros tinklų prijungimui prie Vakarų Europos elektros tinklų – per ateinantį dešimtmetį bus skiriami 794 mln. Eur, o investicijos tinklo patikimumo užtikrinimui sieks 1,195 mlrd. Eur. „Tai rodo, kad „Litgrid“ galvoje sinchronizaciją ima lenkti tinklo patikimumas“, – sako R. Masiulis ir pažymi, kad tinklo priežiūros projektų skaičius per ateinančius dešimt metų „augs labai smarkiai“.

Tokią situaciją lemia tai, kad artėja cikliškai vis ateinanti investicijų banga į „Litgrid“ elektros tinklą. Šį kartą šis priežiūros pikas sutampa ir su energijos gamybos iš atsinaujinančių išteklių įrenginių diegimo bumu. R. Masiulis pažymėjo, kad „Litgrid“ dėl to labai trūks darbo jėgos – projektų vadovų, inžinierių ir t.t. – ir per ateinantį dešimtmetį bendrovė planuoja „beveik dvigubai auginti specialistų skaičių“.

R. Masiulis pažymėjo, kad problemą turi ne tik „Litgrid“, bet ir rangos bendrovės – tikimasi įtikinti jas samdyti daugiau specialistų, taip pat dirbama su universitetais, siekiant paskatinti ugdyti inžinerijos, automatikos, žaliosios energetikos, projektų valdymo specialistus.

Svarbiausi artimiausio meto strateginiai projektai – sinchroniniai kompensatoriai, turintys užtikrinti stabilius tinklo parametrus (inerciją tinkle). Rugsėjo mėnesį tikima sulaukti pirmosios baterijos elektros tinkle, taip pat bus vykdomas kelių naujų linijų tiesimas. Jis taip pat užsiminė, kad „Litgrid“ atrado būdą paankstinti Baltijos šalių sinchronizaciją su Vakarų Europa, tiesa, tam dar reikia bendro šalių sutarimo.

Powered by

Programos partneriai

Programos partneriai

Programos draugai

+
Slapukų nustatymai
Būtinieji
Šie slapukai yra būtini, kad veiktų svetainė, mūsų sistemose negali būti išjungti.
Funkciniai
Šie slapukai suteikia galimybę pagerinti funkcionalumą ir suasmeninimą, pavyzdžiui, jie pagerina pateikiamo turinio formatą ir formą, nustato šrifto dydį ar svetainės elementų pozicijas. Jie gali būti įdiegti mūsų arba kitų tiekėjų, kurie teikia į mūsų puslapius įdėtas paslaugas. Jei neleisite šiems slapukams veikti, kai kurios ar visos minėtos funkcijos negalės tinkamai veikti. Funkciniai slapukai šiuo metu nenaudojami.
Statistiniai
Šie slapukai leidžia mums skaičiuoti apsilankymus ir lankytojų srauto šaltinius, kad galėtume matuoti ir gerinti svetainės veikimą. Pvz., pateikti skaitomiausią turinį pagal rubrikas, kategorijas. Visa šių slapukų informacija yra apibendrinta, todėl anoniminė. Jei neleisite šiems slapukams veikti, nežinosime, kad lankėtės mūsų puslapyje. Statistiniai slapukai šiuo metu nenaudojami.
Reklaminiai
Šiuos slapukus per mūsų svetainę naudoja mūsų reklamos partneriai. Tos bendrovės gali juos naudoti jūsų interesų profiliui formuoti ir jums tinkamoms reklamoms kitose svetainėse parinkti. Jie veikia unikaliai identifikuodami jūsų naršyklę ir įrenginį. Jei neleisite šiems slapukams veikti, įvairiose kitose svetainėse nematysite mūsų tikslingai Jums skirtų pasiūlymų. Reklaminiai slapukai šiuo metu nenaudojami.