Perėjimas prie 100 procentų atsinaujinančios energijos modelio yra vienas svarbiausių šiuolaikinių valstybių uždavinių. Sprendžiant jį kyla ir techninių bei inžinerinių iššūkių. Norint šiuos iššūkius įveikti reikia drąsių ir originalių idėjų, kurių bus ieškoma kasmet organizuojamose pasaulinėse „FIRST® LEGO® lyga“ robotikos varžybose. Šiemet jų tema – atsinaujinanti energetika. Prie varžybų prisijungė ir programa #EnergySmartSTART.
Vasario 4 dieną Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje vyko „FLL SuperPowered“ sezono „Challenge“ lygos regioninės varžybos, kuriose dalyvavo 10-16 metų amžiaus vidurinių mokyklų moksleiviai iš visos Lietuvos. Dar po mėnesio, kovo 4 dieną, Vilniuje bus rengiamas nacionalinis varžybų etapas.
Vilniuje vykusiose regiono varžybose dalyvavo daugiau nei 100 moksleivių. Komisijų buvo įvertintos trys labiausiai nusipelniusios komandos. Net dviejose rungtyse – robotų važiavimo ir robotų inžinerinio sprendimo-dizaino – nugalėjo Utenos vaikų ir jaunimo užimtumo centro komanda „Vėjavaikiai“. Energetikos inovacijos projektų komisijos simpatijų sulaukė Utenos Vyturių progimnazijos komanda „Žaibas“. Robotų inžinerinio sprendimo-dizaino komisija simpatijų prizą skyrė komandai „Jaunieji Nemenčinės kūrėjai“ iš Vilniaus raj. Nemenčinės Konstanto Parčevskio gimnazijos.
Visame pasaulyje žinomų robotikos varžybų metu moksleiviai dirbo su skirtingo sudėtingumo įranga bei įvairiomis programavimo kalbomis ir pristatė savo projektus, orientuotus į tvarios energetikos infrastruktūros plėtrą, ieškojo galimų sprendimų energetikos problemoms, plėtojo planetai draugiškos žmonių civilizacijos ateities vizijas.
„Tvaresnė ateitis yra jaunųjų kartų rankose, todėl svarbu paskatinti moksleivius labiau domėtis žaliųjų technologijų ir inovacijų vystymu, energetikos sektoriaus problematika, šiai sričiai aktualiomis specialybėmis. Toks yra energetikų įgyvendinamos programos „#EnergySmartSTART“ tikslas. Džiugu, kad šiemet jis yra artimas moksleivių smalsumą, domėjimąsi technologijomis bei kūrybiškumą skatinančių „FIRST® LEGO® lyga“ varžybų temai“, – sako varžybose teisėjavęs „Ignitis grupės“ inovacijų vadovas Paulius Kozlovas.
Anot P. Kozlovo, žaliosios inovacijos yra raktas ne tik į klimatui neutralią energetiką, tačiau ir pažangią ekonomiką, nes vaidina svarbų vaidmenį kuriant aukštos pridėtinės vertės darbo vietas, paslaugas ir sprendimus. Eksperto įsitikinimu, tik skatinant jaunimo susidomėjimą šiomis sritimis, nuo mažų dienų akcentuojant šiuolaikinių technologijų vaidmenį mažinant šiltnamio efektą sukeliančių dujų emisiją galima nuosekliai judėti prie aplinkai ir žmonėms draugiškesnių būdų generuoti ir vartot energiją.
#EnergySmartSTART programa yra skirta moksleiviams, studentams ir visiems, kam įdomi energetikos tema. Prie programos prisijungusios energetikos įmonės įgyvendina įvairias iniciatyvas, organizuoja moksleiviams ekskursijos, susitikimus su specialistais, steigia specialias stipendijas studentams, supažindina su karjeros energetikos sektoriuje galimybėmis.
Projektines ir praktines „FIRST® LEGO® lyga“ varžybų užduotis kasmet pasaulyje įveikia milijonai mokinių iš 110 šalių. Šios varžybos – puiki galimybė jauniems žmonėms išbandyti naujoves, mokytis bendradarbiauti ir jau dabar galvoti apie ateitį, kurioje nori gyventi.