Praeitų metų lapkričio mėnesį „Ignitis grupė“ Tauragėje pristatė pirmąją nacionalinės reikšmės energetinio efektyvumo švietimo programą. Ja siekiama moksleiviams suteikti daugiau žinių apie atsakingą energijos vartojimą bei žaliąją energiją. Tai, kad Tauragei rūpi kurti tvarią, saugią ateitį ne tik sau, bet ir būsimoms kartoms, rodo ir mokytojų bei mokinių aktyvumas dalyvaujant Tauragės pagalbos mokytojui ir mokiniui centro organizuotame projekte – konkurse „Žalias ir tvarus gimtasis miestas“.
Konkursui, kurio tikslas buvo sukurti tvarų ir patrauklų mokymuisi bei edukaciniams, rekreaciniams ar kultūriniams tikslams pritaikytos vietos modelį, buvo pateikta 19 projektų. Geriausiųjų autoriai buvo paskelbti ir apdovanoti mokslo metų pabaigos šventėje, kurią drauge organizavo Tauragės pagalbos mokytojui ir mokiniui centras ir programa #EnergySmartSTART. Kaip akcentuoja #EnergySmartSTART edukacinių programų vadovė Vaiva Rutkauskaitė, mokytojų ir mokinių įsitraukimas tiek į energetinio efektyvumo švietimo programą, tiek į konkursą rodo, kad tvarumas Tauragėje yra svarbus.
„Kokia bus ateitis priklauso nuo to, kaip veiksime dabar – kaip šviesime visuomenę ir suvoksime kiekvieno iš mūsų galimybes prisidėti kuriant geresnę ateitį. Tokie konkursai, kai kuriami projektai savo miestui, ir renginiai, kuriuose apžvelgiami rezultatai, dalijamasi idėjomis, padeda įtvirtinti gautas žinias. Taip pat tikimės, kad jie suteikia motyvacijos veikti ir siekti karjeros energetikos sektoriuje“, – teigia V. Rutkauskaitė.
Perteikti savo idėjas apie tvaresnę Tauragę mokiniai galėjo naudodami didelės rezoliucijos nuotraukas, įvairaus tipo plakatus, detalius piešinius ar brėžinius, net trumpametražius filmus ir vaizdo tinklaraščius. Juos pagal originalumą, išskirtinumą, informatyvumą ir atitikimą konkurso idėjai vertino šešių narių komisija. Tauragės rajono meras Dovydas Kaminskas džiaugiasi, kad šis konkursas leido naujai pažvelgti į jau puikiai pažįstamas erdves.
„Moksleivių ir mokytojų įsitraukimas bei prisidėjimas prie tvarios miesto plėtros neabejotinai padės pasiekti ambicingą tikslą patekti tarp 100 Europos miestų, kurie iki 2030-jų taps klimatui neutraliais. Tauragėje mes tikrai esame atviri visoms idėjoms ir projektams, kurie skatina tvaresnės ateities kūrimą“, – teigia D. Kaminskas.
Įkvėpė garsių žmonių pristatymai
Renginyje apsilankę moksleiviai, mokytojai ir Tauragės rajono savivaldybės atstovai ne tik išgirdo mokinių idėjas, kaip kurti tvaresnį ir žalesnį miestą, bet ir klausėsi visuomenėje puikiai žinomų žmonių pristatymų. Įspūdingus gyvūnų portretus ir gamtos akimirkas įamžinantis fotografas Marius Čepulis susirinkusiesiems pravedė paskaitą „Kaip mes „mylime“ gamtą?“, pranešimą tema „Stabilumas ar svajonė: kaip pasirinkti?“ skaitė ir #EnergySmartSTART programos herojus, muzikos atlikėjas Free Finga. Taip pat vyko „Kita forma“ dirbtuvės.
Tauragės Pagalbos mokytojui ir mokiniui centro direktorė Rita Katauskienė akcentuoja, kad verslo ir švietimo bendradarbiavimas gali paskatinti didelius pokyčius.
„Svarbu, kad pamokos išeitų iš mokyklos suolo – kad mokiniai ir mokytojai turėtų kuo daugiau galimybių praktiškai išbandyti tiek įgytas žinias, tiek sužinotų naujų praktinių dalykų. Įvairūs projektai ir renginiai padeda pasisemti idėjų ir įkvepia tolimesniems darbams. Džiaugiamės, kad Tauragėje renginių ir iniciatyvų tikrai netrūksta“, – teigia R. Katauskienė.
Apie efektyvų energijos vartojimą – ir geografijos pamokose
Energetinio efektyvumo švietimo programoje dalyvauja Tauragės rajono mokyklų 7–11 klasių moksleiviai. Mokytojams suteikiamos priemonės, padedančios energetinio efektyvumo ir žaliosios energetikos temas patraukliai integruoti į dėstomų dalykų turinį: nuo išsamių pamokų planų, interaktyvių užduočių iki srities profesionalų konsultacijų, ekskursijų ir edukacinių renginių.
Programos metu moksleiviai ir mokytojai šiais mokslo metais galėjo dalyvauti įvairiose iniciatyvose. Apie atsakingą energijos vartojimą pasakojo ir drauge su mokiniais klausimą, kuris socialinis tinklas – „Tiktok“ ar „Instagram“ suvartoja daugiau energijos, sprendė vienas perspektyviausių šalies lenktynininkų, tauragiškis Rokas Baciuška. Taip pat mieste vyko įdomiosios pamokos „Įsikrauk žiniomis!“ su žinomu rašytoju, televizijos laidų vedėju Robertu Petrausku. Vyko biologijos, matematikos, fizikos pamokos, protmūšis apie klimato kaitą, įvairūs eksperimentai.
Mokytojams programos metu suteikiami švietimo ir energetikos specialistų parengti pamokų planai, kuriuos patinkančiu tempu ir apimtimi galima integruoti į skirtingas disciplinas (net ir geografiją, pilietinį ugdymą ar anglų kalbą). Švietimo specialistai taip pat turi galimybę į pamokas pasikviesti įvairių sričių ekspertus, dalyvauti profesinio tobulėjimo mokymuose.
Įvertinus pilotinės programos rezultatus Tauragėje, šio miesto pavyzdžiu planuojama pakviesti sekti ir daugiau Lietuvos rajonų bei mokyklų. Daugiau apie programą galite rasti – www.energysmartstart.lt/svietimas-mokyklose